Ogrzewanie podłogowe cieszy się dużą popularnością, jednak przed jego instalacją warto poznać wady i zalety takiego systemu. Zasada działania podłogówki jest zupełnie inna niż tradycyjnych grzejników. Chcąc mieć pewność, że ogrzewanie będzie działać efektywnie i bezawaryjnie, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy oferującej montaż instalacji wod-kan.
Najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego
Pierwszą i najważniejszą korzyścią wynikającą z instalacji podłogówki jest brak grzejników w pomieszczeniach. Takie rozwiązanie sprawia, że wnętrza wydają się nie tylko bardziej przestronne, ale również bardziej estetyczne.
- Kolejny plus ogrzewania podłogowego to mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną. W zależności od konkretnej instalacji i preferencji domowników, rachunki za prąd mogą być mniejsze nawet o kilkanaście procent.
- Firmy wykonujące instalację wod-kan polecają montaż podłogówki ze względu na równomierny rozkład temperatury. Ogrzewanie podłogowe eliminuje tak zwane gorące i zimne punkty. Temperatura powietrza przy podłodze jest nieco wyższa niż 1,5 m od posadzki. Taki podział najkorzystniej wpływa na samopoczucie domowników.
- Opisywany sposób ogrzewania jest szczególnie efektywny w przypadku przestronnych pomieszczeń. Wówczas równomierny rozkład temperatury jest najbardziej odczuwalny. Oczywiście podłogówka może być także montowana w niewielkich pomieszczeniach.
- Kolejną zaletą jest względna wilgotność powietrza, która będzie utrzymywana na odpowiednim poziomie. W przypadku ogrzewania grzejnikowego, powietrze jest często nadmiernie przesuszone i może prowadzić do różnego rodzaju dolegliwości zdrowotnych.
Firmy oferujące montaż instalacji wod-kan specjalizują się także w systemach ogrzewania podłogowego. Szereg zalet i korzyści sprawia, że podłogówka systematycznie zyskuje na popularności, m.in. wśród właścicieli domów, którzy chcą obniżyć rachunki za energię elektryczną.
Wady i ograniczenia ogrzewania podłogowego
Jak każdy system ogrzewania, również podłogówka ma swoje wady. Instalacje tego typu najlepiej sprawdzają się w domach, a ściślej rzecz ujmując w pomieszczeniach charakteryzujących się minimalnymi stratami ciepła. Z tego powodu montaż takiego systemu w starym budownictwie może okazać się nieefektywną inwestycją. Najpierw trzeba ocieplić budynek, a dopiero później zamontować podłogówkę. To skuteczne i sprawdzone rozwiązanie.
- Wysoka bezwładność cieplna jest jednym z najważniejszych minusów opisywanego systemu ogrzewania. Choć nowoczesne rozwiązania znacząco zmniejszyły ten problem, to jednak nadal on występuje. Zarówno czas nagrzewania podłogi, jak i stygnięcia jest stosunkowo długi. Z tego powodu, precyzyjna regulacja temperatury w pomieszczeniu może być utrudniona.
- Firmy oferujące instalacje wod-kan i specjalizujące się w montowaniu ogrzewania podłogowego bazują wyłącznie na sprawdzonych materiałach. Istnieje jednak ryzyko (choć jest naprawdę niewielkie) wystąpienia awarii. Wówczas proces jej usunięcia jest długi, kosztowny i pracochłonny. Przeważnie polega na skuciu posadzki, wymianie uszkodzonych części i ponownym położeniu np. kafelek. Należy jednak podkreślić, że takie sytuacje należą do bardzo rzadkich i nie warto się ich obawiać.
Zalety ogrzewania podłogowego znacząco przewyższają jego wady i ograniczenia. Z tego powodu systemy tego typu są często spotykane m.in. w nowym budownictwie. Profesjonalnie zamontowana podłogówka będzie efektywnie i przede wszystkim bezawaryjnie służyć przez wiele lat.