Rozbiórka budynku: jakie koszty?

Pozbycie się budowli, a także wyrównanie i przygotowanie terenu pod nową inwestycję wymaga dużych nakładów pracy. Rozbiórki często wiążą się z koniecznością załatwienia szeregu formalności, choć bardzo ważne jest również określenie potrzebnego budżetu. Ten natomiast może zmieniać się w zależności od wielu czynników.

Trudno bowiem wskazać jedną, stałą kwotę, która zawsze będzie tak sama. W grę wchodzi tyle zmiennych, że istotne okaże się przeprowadzenie najpierw szczegółowej analizy, uwzględniającej wszystkie kluczowe elementy. Tylko w ten sposób możliwe stanie się przewidzenie ostatecznych wydatków.

Od czego zależą koszty rozbiórki budynku?

Jeszcze raz trzeba podkreślić, że działania bez przygotowania, „na żywioł” nie sprzyja oszczędnościom. Wręcz przeciwnie – często prowadzą one nie tylko do mnożenia standardowych wydatków, ale też do powstawania nowych, tych nieoczekiwanych. Wszystko to sprawia, że przed rozpoczęciem rozbiórki warto przeprowadzić analizę inwestycji. Ostateczne koszty prac najbardziej zależą od trzech głównych czynników.

  • Kubatura konstrukcji – bez względu na to, czy ma być to dom, magazyn, warsztat czy budynek przemysłowy, im będzie on większy, tym prace potrwają dłużej i będą kosztowniejsze. Oczywiście wydatki można obniżać, na przykład stosując lepiej pracujący sprzęt, jednak zasada zawsze będzie taka sama.
  • Materiały, z których powstała konstrukcja – oczywiście znacznie łatwiej jest rozebrać budynek drewniany, niż taki powstały z pustaków lub z dużej płyty. Przekłada się to bowiem na dobór sprzętów oraz poszczególnych technologii.
  • Sposób użycia opadów – jeśli mają być one zutylizowane, sprawa staje się znacznie prostsza. Konieczne będzie jedynie zorganizowanie ich wywozu. Nieco więcej wysiłku trzeba włożyć wówczas, gdy część elementów ma zostać wykorzystanych ponownie. Należy wtedy obchodzić się z nimi nieco inaczej, co wydłuża rozbiórkę, a także zwiększa koszty. 

Do tego wszystkiego dochodzi wynajęcie profesjonalnej ekipy. Wbrew pozorom, takie działanie może wiązać się z pewnymi oszczędnościami. Dlaczego? Firmy oferujące rozbiórki dysponują bowiem specjalistami i odpowiednim sprzętem. Inwestor nie musi więc na własną rękę zatrudniać pracowników, ani kupować maszyn. Co ważne, fachowcy realizują działania o charakterze kompleksowym. Te związane mogą być również z wywozem odpadów, a nawet ich utylizacją. W ten sposób końcowe wydatki będą nieco niższe.

Ile kosztuje rozbiórka budynku?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, można przedstawić przybliżone wyliczenia. Oczywiście z adnotacją, że ostateczne kwoty mogą ulec zmianom. Nigdy bowiem nie wiadomo, jakie „niespodzianki” spotkają nas po drodze.

Zdecydowanie najtańsze okażą się rozbiórki konstrukcji wykonanych z drewna, a także z cegły lub lekkiego kamienia. W ich przypadku za metr sześcienny należy zapłacić około 30-40 złotych. Znacznie droższe będą prace realizowane w przypadku budynków z twardszych i grubszych materiałów – na przykład takich jak żelbeton. W ich przypadku cena za metr sześcienny wynosi od 50 do nawet 150 czy 200 złotych.

Rozbiórki realizowane we współpracy z profesjonalnymi firmami często są znacznie tańsze. Głównie z powodu łatwiejszego wykorzystania odpowiednich sprzętów, jak również dobrej organizacji pracy. Mniejsze zagrożenie popełnienia błędów sprawia, że znacznie łatwiej można kontrolować wydatki. Warto mieć to pod uwagę jeszcze na etapie planowania wszystkich niezbędnych prac. Bez względu na specyfikę czy wielkość budynku.