Zatkany odpływ umywalki lub kuchennego zlewu może zdarzyć się w każdym domu lub mieszkaniu. Stopniowe odkładanie się nieczystości sprawia, że przepustowość zostanie w końcu mocno ograniczona. Jeśli rzadko zdarza się nam przeglądać instalację wod kan oraz monitorować jej stan, możemy być niemile zaskoczeni. Jakie są najczęstsze przyczyny zatykania się rur kanalizacyjnych?
Zatkane rury – co jest powodem problemu?
Jeśli rury zostaną zatkane zauważymy powolny odpływ wody. Jest to pierwszy sygnał świadczący o tym, że instalacja nie funkcjonuje tak jak należy. Jeśli zignorujemy problem, może pojawić się korozja oraz przecieki. W skrajnej sytuacji grozi nam nawet cofanie się ścieków, co wiąże się z bardzo kosztownymi naprawami. Przyczyny zapchania rur mogą być różne. Z jakimi spotykamy się najczęściej?
- Głównym winowajcą są zazwyczaj domownicy, którzy wrzucają do odpływu wod kan nieodpowiednie rzeczy. Mowa m.in. o resztkach pożywienia, tłustych odpadach, kościach czy piasku. Źródłem blokady bardzo często są też włosy, które łatwo wiążą się z kleistymi substancjami. Z biegiem czasu tworzą zbite czopy, które ograniczają przepływ wody. Za blokadę może odpowiadać także mydło, zwłaszcza jeśli używamy tradycyjnych kostek. Warto pamiętać, że jest to tłuszcz, który łączy się z minerałami znajdującymi się w wodzie. Z biegiem czasu w środku rur pojawi się twarda szumowina. Podobnie jest z takim brudem jak ziemia.
- Kolejną przyczyną zatkania jest przypadkowe wrzucenie do odpływu małych przedmiotów. Jeśli dostaną się one do toalety, zlewu lub odpływu, mogą narobić wiele problemów. Należy mieć na uwadze również stosowanie odpowiedniej ilości papieru toaletowego. Zbyt duża ilość może zatkać odpływ, a dodatkowo uniemożliwić spłukanie.
- Rzadszą przyczyną, która jednak może wystąpić jest źle zaprojektowana lub niewłaściwie wykonana instalacja wod kan. W takich przypadkach występuje większa tendencja do zapychania. Duże znaczenie mają same materiały. Przede wszystkim muszą być one gładkie oraz odporne na kamień. Jeśli chodzi o błędy konstrukcyjne w wielu przypadkach winna jest zbyt długa rura prowadząca do zlewu. Ważne jest jej odpowiednie nachylenie, które powinno wynosić około 1-2%. Jeśli będzie mniejsze, również może dochodzić do zatykania. Błędy konstrukcyjne dotyczą też nieodpowiedniej liczby kolan, ich złego umiejscowienie oraz zbyt małej średnicy przewodów.
W jaki sposób poradzić sobie z zapchaną rurą?
Jak łatwo się domyślić, znacznie lepiej unikać sytuacji mogących doprowadzić do zatkania rur, niż później starać się je odetkać. Aby zminimalizować ryzyko zatorów zaleca się regularne (raz w tygodniu) udrażnianie rur za pomocą odpowiednich środków. Tego typu czynności powinno się wykonywać nawet jeśli nie mamy problemów z odpływem. Takie preparaty dobrze radzą sobie z małymi niedrożnościami oraz w sytuacji, gdy przepływ jest ograniczony tylko w niewielkim stopniu.
Na łazienkowym wyposażeniu powinna znaleźć się również klasyczna przepychaczka. Zapewnia ona skuteczne działanie, a jednocześnie nie wymaga użycia zbyt dużej ilości siły. Jeśli zator jest bardziej poważny, a użycie środków udrażniających i przepychaczki nie przynosi żadnych efektów, można wykorzystać specjalną sprężynę, która umożliwia usunięcie zalegających resztek. Do jej obsługi potrzebne są jednak aż dwie osoby. Warto pamiętać, że jeśli niedrożność znajduje się w okolicach przyłącza kanalizacyjnego nie powinno się działać na własną rękę. W takiej sytuacji najlepiej wezwać fachowca.