Operator koparki to dość wymagająca praca, która jednak wiąże się z całkiem niezłymi zarobkami. Dodatkową korzyścią jest dość duże zapotrzebowanie na takich specjalistów nie tylko w branży budowlanej. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż obsługa maszyny wymaga pełnej koncentracji oraz precyzji. Wiąże się też z dużą odpowiedzialnością. Wiele firm decydujących się na wynajem koparki potrzebuje także operatorów, dlatego warto wiedzieć w jaki sposób można zdobyć uprawnienia na obsługę maszyny. Jak wygląda to w praktyce?
Kurs na operatora koparki – najważniejsze informacje
Na początek warto wiedzieć jakie wymogi formalne musi spełnić osoba, która chciałaby przystąpić do takiego kursu. Konieczne jest ukończenie 18 roku życia, posiadanie przynajmniej podstawowego wykształcenia oraz dobry stan zdrowia. Oprócz tego trzeba dostarczyć zaświadczenie lekarskie, które potwierdza nasz stan zdrowia oraz możliwość pracy w zawodzie. Ważną kwestią jest też posiadanie prawa jazdy kat. B.
Zanim przystąpimy do kursu, należy zdecydować się jaki typ maszyny chcemy obsługiwać. Firmy korzystające z takich usług jak wynajem koparki z pewnością docenią operatora, który ma uprawnienia do kierowania różnego rodzaju pojazdami. Kursy są dostępne w dwóch wersjach. Pierwsza dotyczy koparek jednonaczyniowych klasy III. W takim przypadku osoba, która ukończy wszystkie etapy szkolenia i egzamin zyska uprawnienia, dzięki którym może obsługiwać maszyny o wadze do 25 ton.
Drugi rodzaj kursu dotyczy koparek jednonaczyniowych klasy I. W takim przypadku istnieje możliwość obsługi wszystkich typów jednonaczyniowych, niezależnie od tego jaka jest ich moc czy waga. Jest to zatem bardziej uniwersalne rozwiązanie. Oprócz tego dostępne są też inne kursy, pozwalające na uzyskanie uprawnień do obsługiwania takich pojazdów jak koparko-ładowarki klasy III, koparki wielonaczyniowe i wielonaczyniowe łańcuchowe oraz koparko-spycharki klasy III.
Jak wygląda kurs na operatora koparki?
Tak jak w przypadku innych kursów związanych z obsługą pojazdów, całość składa się z części teoretycznej i praktycznej. Na początku kursanci zdobywają informacje na temat budowy maszyn, dokumentacji technicznej, a także tego jak wygląda bezpieczeństwo i higiena pracy. Kolejnym krokiem jest część praktyczna, podczas której przyszli operatorzy uczą się obsługi maszyny budowlanej. Ważnym aspektem szkolenia jest też przygotowanie do pracy oraz sposoby radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych.
Po ukończeniu części teoretycznej i praktycznej można przystąpić do egzaminu. Ma on charakter państwowy. Egzamin zdaje się przed komisją powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie i składa się z teorii oraz praktyki. Pozytywny wynik oznacza, że dana osoba uzyskuje uprawnienia państwowe. Zdanie egzaminu jest odnotowane w książce operatora.
Przed przystąpieniem do kursu warto zapoznać się z opiniami na temat danej szkoły. Należy też upewnić się w jakim miejscu odbywają się zajęcia oraz czy wybrana placówka posiada wszystkie uprawnienia, które są potrzebne do nauczania opisywanego zawodu. Kolejną ważną kwestią jest zapoznanie się z programem, który powinien dostarczać wszystkich najważniejszych informacji. Zawód operatora koparki pozwala bez większych trudności znaleźć zatrudnienie zarówno w mniejszych, jak i większych firmach. Wiele osób decyduje się na założenie swojej działalności i świadczenie usług na zlecenie innych podmiotów.