Wymiana instalacji wod-kan – kiedy należy to zrobić?

Instalacja wodno-kanalizacyjna jest kluczowym elementem praktycznie każdego budynku. Bez niej trudno wyobrazić sobie komfortowe przebywanie lub mieszkanie w danym miejscu. Oczywiście instalacja wod-kan nie jest wieczna i co pewien czas należą ją wymieniać. Kiedy warto się tego podjąć? Przede wszystkim po zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Firmy oferujące instalacje wod-kan zajmują się kompleksową wymianą, a także modernizacją instalacji.

Dlaczego trzeba wymieniać instalację wodno-kanalizacyjną?

Przede wszystkim stare instalacje są zdecydowanie bardziej narażone na awarie, które w praktyce oznaczają wycieki. Zalanie domu lub mieszkania (szczególnie w bloku) niejednokrotnie wiąże się z kosztownym remontem zalanego pomieszczenia lub pomieszczeń. W przypadku nowej instalacji, która została prawidłowo podłączona, takie ryzyko praktycznie nie występuje. Kiedy jeszcze przeprowadza się wymianę?

  • Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, nie zawsze odpowiada nam rozmieszczenie prysznica, umywalki, bidetu, WC i wanny. Aby je zmienić, przede wszystkim należy wypełnić niepotrzebne bruzdy i ponownie zaplanować rozmieszczenie całej instalacji. Nie warto ponownie wykorzystywać używanych rur i połączeń. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zakup nowych elementów. Wówczas mamy gwarancję, że po kilku latach nie trzeba będzie ponownie przeprowadzać remontu.
  • Firmy oferujące instalacje wod-kan specjalizują się także w kompleksowej wymianie instalacji w starych budynkach i kamienicach. Dlaczego to jest takie istotne? Choć woda dostarczana do budynków tego typu charakteryzuje się dobrą jakością, to podczas kontaktu z zardzewiałymi i zanieczyszczonymi rurami, niestety jej jakość i walory smakowe znacząco się obniżają.

Czy wymianę instalacji można przeprowadzić samodzielnie? Teoretycznie tak, jednak trzeba dysponować odpowiednio dużą ilością wolnego czasu, a także podstawową wiedzą remontową. W zdecydowanej większości przypadków usługi tego typu są zlecane profesjonalistom. Wówczas możemy liczyć na maksymalnie krótki czas prac remontowych, z jednoczesnym zachowaniem najwyższych standardów i zasad BHP. W praktyce oznacza to, że wymiana instalacji będzie znacznie mniej uciążliwa dla domowników.

Kiedy jeszcze warto wymienić instalacje wod-kan?

W przypadku starszych instalacji wodno-kanalizacyjnych często dochodzi do sytuacji gdy ciśnienie wody jest zbyt słabe. O ile w początkowej fazie doraźne udrażnianie rur daje efekty, o tyle w dalszej perspektywie konieczna będzie wymiana. Czy w takiej sytuacji warto wymieniać wyłącznie wybrane fragmenty? Specjaliści zdecydowanie odradzają takie rozwiązanie, ponieważ może ono wyeliminować problem niskiego ciśnienie wody tylko na krótki czas. Firmy oferujące instalacje wod-kan zalecają kompleksową modernizację, która zawsze przynosi najlepsze rezultaty. Nie warto inwestować w niepewne półśrodki.

  • Kolejną sytuacją kiedy warto wymienić instalację jest remont łazienki. Dlaczego właśnie wtedy? Przede wszystkim dlatego, że każdy chce uniknąć sytuacji, w której trzeba będzie skuwać nowe płytki i tynki. Z tego powodu generalny remont łazienki powinien być połączony z kompleksową wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Zlecając całościową wymianę instalacji profesjonalnej firmie z wieloletnim doświadczeniem mamy gwarancję, że usługa zostanie wykonana należycie. Dodatkowo, nie musimy martwić się o wybór materiałów, ponieważ pracownicy pomogą nam wybrać najlepsze rury i połączenie dopasowane do naszych wymagań.

Roboty ziemne – z czego się składają?

Roboty ziemne to bardzo pojemna kategoria odnosząca się do zakresu prac, których celem jest odpowiednie ukształtowanie podłoża, w celu zrealizowania konkretnej inwestycji. Tego typu działania są zwykle wykonywane przed przygotowaniem fundamentów. Najczęściej polegają na wydobywaniu gruntu, przeniesieniu go na inny obszar lub odpowiednim ukształtowaniu. Ta część musi zostać wykonana ściśle z dokumentacją projektową, gdyż wpływa na późniejsze etapy. Na czym dokładnie polegają roboty ziemne? (więcej…)

Rozbiórki a wyburzenia – jakie są różnice?

Z całą pewnością zarówno rozbiórka, jak i wyburzenie odnosi się do likwidacji budynku oraz usunięcia go z danej działki. Niemniej jednak terminy te, choć często używane zamiennie, różnią się między sobą i warto mieć tego świadomość. A na czym dokładnie polega ta różnica znajdziesz w dalszej części artykułu, z którym zachęcamy się zapoznać. (więcej…)

Kontakt

Autobudomix – usługi budowlane
Wojciech Wolny

ul. Piotrowicka 101D
40-724 Katowice

Tel. 503-957-419
Tel. 504-824-113
E-Mail: autobudomix@poczta.fm

Godz. otwarcia: od 7:00 do 18:00