Instalacja wod-kan – jak mądrze ją wykonać?

Swobodny dostęp do bieżącej wody oraz kanalizacji to absolutne podstawy, bez których trudno obecnie wyobrazić sobie codzienną egzystencję. Szczegółowe planowanie, wybranie odpowiednich materiałów i staranne wykonanie pozwalają cieszyć się bezproblemowym działaniem przyłącza przez wiele lat. Profesjonalne firmy oferujące instalacje wod-kan w takich miastach jak Gliwice gwarantują, że woda będzie dostarczana w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu domowników. Ponadto będzie charakteryzować się odpowiednio wysokim ciśnieniem i oczywiście czystością.

Instalacje wod-kan – podstawowe informacje

Nieodłącznym elementem projektowania i wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnej jest układanie rur. Kształt całej instalacji jest ściśle uzależniony od sposobu w jaki jest podgrzewana woda.

  • Firmy wykonujące instalacje wod-kan stosują dwie metody. Pierwszą z nich jest popularny układ trójnikowy charakteryzujący się uniwersalnym zastosowaniem. Do przyłącza wody, które jest zlokalizowane poza budynkiem podłącza się główny przewód. Dalsze prace związane z instalacją polegają rozprowadzeniu systemu rur od podłączenia głównego do wszystkich miejsc poboru. W zależności od konkretnego pomieszczenia, systemy rur są prowadzone prostopadle lub bezpośrednio do siebie. W jaki jednak sposób łączy się poszczególne rury? To zadanie przypada kształtkom, które następnie umieszcza się w ścianach i maskuje tynkiem.
  • W przypadku kilkukondygnacyjnych budynków można również wykorzystać metodę rozdzielaczową. W takiej sytuacji na każdym piętrze należy zamontować rozdzielacz, który w dalszym etapie zostanie zasilony przez przewód główny. Ze wszystkich zaplanowanych miejsc, w których będzie znajdował się punkt poboru wody należy zamontować przewody prowadzące do rozdzielacza. Wykorzystując wyłącznie jeden odcinek rury (bez łączeń), redukujemy do minimum ryzyko powstania wycieku. Choć wszystkie rury również mogą być ukryte w ścianie, to jednak częściej są umieszczone w podłodze.

Przedsiębiorstwa wykonujące instalacje wod-kan dodatkowo zabezpieczają rury znajdujące się w wylewce. Do tego celu przeważnie wykorzystuje się specjalne rury ochronne.

Czy można wykonać instalację wodno-kanalizacyjną samodzielnie?

Prawidłowo zaplanowana instalacja obejmuje montaż rur na odpowiedniej wysokości od wylewki. Dlaczego to jest takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że wówczas mamy możliwość swobodnego podłączenia nie tylko baterii, ale również urządzeń. 

  • Wykonując samodzielnie instalację wodno-kanalizacyjną może okazać się, że ciśnienie wody jest nieprawidłowe. Dodatkowo, łatwo popełnić błędy w rozlokowaniu rur w poszczególnych pomieszczeniach. 

Niestety naprawa tych pomyłek jest przeważnie czasochłonna i kosztowna, ponieważ obejmuje kucie ścian lub posadzki. W przypadku gdy pomieszczenie zostało już wykończone, koszty dodatkowo wzrastają.

Czy warto zlecić wykonanie instalacji wod-kan?

Współpraca z profesjonalną firmą wykonującą instalacje wod-kan daje gwarancję starannego wykonania usługi. Wszystkie etapy, począwszy od planowania, poprzez zakup materiałów i wykonanie, są uprzednio konsultowane, dzięki czemu ryzyko kosztownej pomyłki jest ograniczone praktycznie do zera. Przedsiębiorstwa dysponujące odpowiednim sprzętem i narzędziami wykonują zlecone zadania w maksymalnie krótkim czasie, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów jakościowych i zasad BHP.