Wynajem koparki – o czym należy pamiętać?

Bez względu na wielkość placu budowy, a także zakres robót, wykorzystanie sprzętu budowlanego znacząco przyspiesza realizację prac ziemnych. Z tego powodu na praktycznie każdej budowie można zaobserwować koparki i koparko-ładowarki. Dzięki nim, prace związane z kopaniem fundamentów przebiegają efektywnie i terminowo. Duże i małe firmy, oprócz własnej floty maszyn budowlanych, często decydują się na wynajem koparki lub koparko-ładowarki. Popularność tego rozwiązania wynika m.in. ze znacznego zredukowania kosztów, a także możliwości szybkiej reakcji na nieprzewidziane sytuacje. Jednak co należy wziąć pod uwagę przed wyborem konkretnego modelu?

Wynajem koparki – podział ze względu na typ napędu 

Profesjonalne firmy oferujące wynajem sprzętu budowlanego przeważnie mają w swojej ofercie zarówno koparki gąsienicowe, jak i kołowe. Czym różnią się od siebie te modele i co decyduje o ich wyborze?

  • Koparki wyposażone w gąsienice są wykorzystywane w trudnym terenie. Mogą z powodzeniem wjechać w praktycznie każde miejsce. Dzięki gąsienicom, charakteryzują się dobrą przyczepnością i stabilnością, które są szczególnie ważne przy stromych podjazdach, zjazdach i na trawersach. Warto jednak pamiętać, że wynajem koparki tego typu może się wiązać z koniecznością organizacji dodatkowego transportu. Wynika to z faktu, że pojazdy gąsienicowe nie mogą poruszać się po drogach publicznych.
  • Wynajem koparki kołowej jest szczególnie polecany w przypadkach, gdy na placu budowy znajdują się utwardzone drogi. Maszyny tego typu poruszają się znacznie szybciej niż sprzęt gąsienicowy. Dodatkowo, bez przeszkód można się nimi poruszać po drogach publicznych (oczywiście operator musi posiadać odpowiednie uprawnienia).

Tak w skrócie wygląda podział koparek ze względu na rodzaj napędu. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie sprawdzić wszystkie miejsca pracy koparki. Takie podejście sprawia, że wybór konkretnego modelu nie będzie stanowił większego problemu.

Wynajem koparki – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Kolejnym kluczowym parametrem decydującym o wyborze konkretnego egzemplarza na wynajem jest jego wielkość. Minikoparki idealnie nadają się do kopania fundamentów pod domy jednorodzinne. Niewielki rozmiar, w połączeniu ze stosunkowo niską wagą sprawia, że prace tego typu są przeważnie wykonywane w jeden dzień. Oczywiście minikoparki są wyposażone w łyżki charakteryzujące się małą objętością. Plusem takiego rozwiązania jest wysoka precyzja wykopów. Z kolei oczywisty minus to niewielka ilość ziemi, którą można wykopać jednym ruchem łyżki.

  • Im większa i cięższa koparka, tym większa łyżka. Sprawne wykopanie fundamentów pod duże budynki, takie jak wieżowce mieszkalne lub biurowce wymaga symultanicznej pracy wielu maszyn budowlanych. W takich sytuacjach na wynajem koparki decydują się nawet duże przedsiębiorstwa.

Firmy specjalizujące się w wynajmie koparek i innych maszyn mają w swojej ofercie sprzęt charakteryzujący się zróżnicowanymi parametrami. Szeroki asortyment sprawia, że każdy może dopasować maszynę do aktualnych wymagań i rodzaju prac.

Zalety wynajmu maszyn budowlanych

Wynajem koparki lub koparko-ładowarki może trwać kilka dni lub kilka miesięcy. Wszystko zależy od aktualnych potrzeb. Decydując się na to rozwiązanie mamy pewność, że użytkowany sprzęt jest w pełni sprawny technicznie. Na placach budowy nie ma czasu na niezaplanowane przerwy wynikające z awarii maszyn budowlanych. Kolejną zaletą jest dostarczenie koparki lub sprzętu bezpośrednio na plac budowy. Takie podejście znacząco przyspiesza pracę.