Wymiana instalacji wod-kan – kiedy należy to zrobić?

Instalacja wodno-kanalizacyjna jest kluczowym elementem praktycznie każdego budynku. Bez niej trudno wyobrazić sobie komfortowe przebywanie lub mieszkanie w danym miejscu. Oczywiście instalacja wod-kan nie jest wieczna i co pewien czas należą ją wymieniać. Kiedy warto się tego podjąć? Przede wszystkim po zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Firmy oferujące instalacje wod-kan zajmują się kompleksową wymianą, a także modernizacją instalacji.

Dlaczego trzeba wymieniać instalację wodno-kanalizacyjną?

Przede wszystkim stare instalacje są zdecydowanie bardziej narażone na awarie, które w praktyce oznaczają wycieki. Zalanie domu lub mieszkania (szczególnie w bloku) niejednokrotnie wiąże się z kosztownym remontem zalanego pomieszczenia lub pomieszczeń. W przypadku nowej instalacji, która została prawidłowo podłączona, takie ryzyko praktycznie nie występuje. Kiedy jeszcze przeprowadza się wymianę?

  • Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, nie zawsze odpowiada nam rozmieszczenie prysznica, umywalki, bidetu, WC i wanny. Aby je zmienić, przede wszystkim należy wypełnić niepotrzebne bruzdy i ponownie zaplanować rozmieszczenie całej instalacji. Nie warto ponownie wykorzystywać używanych rur i połączeń. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zakup nowych elementów. Wówczas mamy gwarancję, że po kilku latach nie trzeba będzie ponownie przeprowadzać remontu.
  • Firmy oferujące instalacje wod-kan specjalizują się także w kompleksowej wymianie instalacji w starych budynkach i kamienicach. Dlaczego to jest takie istotne? Choć woda dostarczana do budynków tego typu charakteryzuje się dobrą jakością, to podczas kontaktu z zardzewiałymi i zanieczyszczonymi rurami, niestety jej jakość i walory smakowe znacząco się obniżają.

Czy wymianę instalacji można przeprowadzić samodzielnie? Teoretycznie tak, jednak trzeba dysponować odpowiednio dużą ilością wolnego czasu, a także podstawową wiedzą remontową. W zdecydowanej większości przypadków usługi tego typu są zlecane profesjonalistom. Wówczas możemy liczyć na maksymalnie krótki czas prac remontowych, z jednoczesnym zachowaniem najwyższych standardów i zasad BHP. W praktyce oznacza to, że wymiana instalacji będzie znacznie mniej uciążliwa dla domowników.

Kiedy jeszcze warto wymienić instalacje wod-kan?

W przypadku starszych instalacji wodno-kanalizacyjnych często dochodzi do sytuacji gdy ciśnienie wody jest zbyt słabe. O ile w początkowej fazie doraźne udrażnianie rur daje efekty, o tyle w dalszej perspektywie konieczna będzie wymiana. Czy w takiej sytuacji warto wymieniać wyłącznie wybrane fragmenty? Specjaliści zdecydowanie odradzają takie rozwiązanie, ponieważ może ono wyeliminować problem niskiego ciśnienie wody tylko na krótki czas. Firmy oferujące instalacje wod-kan zalecają kompleksową modernizację, która zawsze przynosi najlepsze rezultaty. Nie warto inwestować w niepewne półśrodki.

  • Kolejną sytuacją kiedy warto wymienić instalację jest remont łazienki. Dlaczego właśnie wtedy? Przede wszystkim dlatego, że każdy chce uniknąć sytuacji, w której trzeba będzie skuwać nowe płytki i tynki. Z tego powodu generalny remont łazienki powinien być połączony z kompleksową wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Zlecając całościową wymianę instalacji profesjonalnej firmie z wieloletnim doświadczeniem mamy gwarancję, że usługa zostanie wykonana należycie. Dodatkowo, nie musimy martwić się o wybór materiałów, ponieważ pracownicy pomogą nam wybrać najlepsze rury i połączenie dopasowane do naszych wymagań.